بریم بسازیم

سایت مجموعه تلویزیونی «بریم بسازیم»

تهیه‌کننده «بریم بسازیم»: برخی اعتراض‌ها به برنامه جهت‌دار است/ گفت و گو با «احمد شفیعی»
تهیه‌کننده «بریم بسازیم»: برخی اعتراض‌ها به برنامه جهت‌دار است/ گفت و گو با «احمد شفیعی»
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹5

تهیه‌کننده «بریم بسازیم»: برخی اعتراض‌ها به برنامه جهت‌دار است
احمد شفیعی تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «بریم بسازیم» درباره مشکلات تولید، وضعیت پخش نامنظم و احتمال تولید فصل دوم این برنامه به صحبت پرداخت. گفت‌وگوی این تهیه‌کننده با بانی‌فیلم را در ادامه می‌خوانید:

چقدر به اهداف تعیین شده در فصل اول «بریم بسازیم» رسیدید؟

با توجه به این که تیم کارگردانی و تولید برنامه، تجربه‌های ارزشمندی در ریلیتی‌شوهای قبلی تولید شده توسط استودیو نوبین از جمله «فرمانده» و «ضد گلوله» داشتند و با دورخیز خوبی که در زمینه طراحی و انتخاب لوکیشن برنامه شده بود، فصل اول غالب انتظارات ما را برآورده کرد و استقبال خوبی هم از آن شد. امیدواریم در نظرسنجی که از مخاطبان انجام داده‌ایم ایرادات مختصری هم که در فصل اول وجود داشت با تلاش اتاق فکر برنامه برطرف شود.

با توجه به تجربه فصل اول و بازخوردهایی که از مخاطب گرفتید آیا تولید «بریم بسازیم» ادامه خواهد داشت؟

با بازخوردی که فصل اول برنامه در بین مدیران و سرمایه‌گذاران کار داشته و نظرات مخاطبان، قرار است «بریم بسازیم» در فصل‌های بعدی هم ادامه پیدا کند تا تفکر و فرهنگ آباد کردن و ارتقای سطح معاش و زندگی در نقاط مختلف کشور را بتوانیم توسعه دهیم. در سایت برنامه درگاهی قرار داده‌ایم تا مخاطبان روستاها، مناطق حاشیه شهرها و حتی مناطقی در شهرهای بزرگ که فکر می‌کنند دوربین برنامه با حضور خود می‌تواند به توسعه پایدار آن منطقه کمک کند را به ما معرفی کنند. تا امروز استقبال خوبی از این بخش شده و بعد از جمع‌بندی مناطق پیشنهادی، به زودی و پس از برطرف شدن کرونا در کشور همراه با تیم تولید و طراحی، سفرهای بازبینی را آغاز خواهیم کرد و در نهایت لوکیشن‌ بعدی معرفی خواه شد.
برنامه‌ریزی ما برای تولید دو فصل از «بریم بسازیم» طی سال، و پخش آن از صدا و سیما است که البته بسیار کار سختی خواهد بود، اما با توجه به طراحی‌های متفاوتی که برای حجم سازندگی در فصل‌های بعدی صورت گرفته قطعا برنامه بسیار جذاب‌تر از فصل اول خواهد بود.

پیش از شروع سال جدید در خبری، راه‌اندازی خیریه «بریم بسازیم» را اعلام کردید. هدف از راه‌اندازی این خیریه چیست و چه ماموریتی در فصل‌های بعدی «بریم بسازیم» خواهد داشت؟

با حمایت کمیته امداد امام که از ایده برنامه استقبال کردند به نیت گسترش کار خیر و داوطلبانه در سطح کشور و این که دست خیرین را در دست کسانی بگذاریم که ایده‌های خوبی را برای توسعه رفاه و بهداشت محیط زندگی خود دارند و ما هم بتوانیم به هر دو طرف خدمات رسانه‌ای ارائه دهیم تا این قبیل فعالیت‌ها در کشور سرعت بیشتری پیدا کند. به همین جهت مجوز مرکز نیکوکاری «بریم بسازیم» صادر شده است و به زودی شماره حساب این مرکز برای مخاطبینی که درخواست همراهی و کمک داشتند اعلام خواهد شد و مراحل و گردش کار مرکز نیکوکاری «بریم بسازیم» نیز به طور منظم و شفاف از طریق روابط عمومی و سایت برنامه برای مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا امکان موازی کاری بین فعالیت‌های شما و کمیته امداد وجود ندارد؟

در واقع برنامه ما به دنبال موازی کاری با گروه‌های جهادی و ماموریت کمیته امداد که دستگیری از نیازمندان است نخواهد بود. گرچه این فعالیت‌ها هر چقدر گسترش پیدا کند ارزشمند است. فلسفه فعالیت برنامه «بریم بسازیم» و بالطبع خیریه آن، تسریع در ارتقا سطح رفاه و معیشت مردم، بهبود منظر و دیدگاه، کمک به توسعه پایدار و سازندگی با کمک مردم مناطقی است که دوربین برنامه وارد آنجا خواهد شد. این ارتقا و بهبود شرایط موجود هر منطقه، مسئله ای نسبی است پس مقصد برنامه، همه ی مناطق شهری و روستایی است نه فقط مناطق محروم و کم برخوردار. شاید به دلیل ماهیت فعالیت داوطلبانه ۴ شخصیت اصلی برنامه، تصور جهادی بودن برای مناطق محروم درباره ما شده است اما «بریم بسازیم» برنامه‌ای برای تمام مخاطبان در هر سطح رفاهی و برخورداری است و ایده هایی را مطرح می کند که دغدغه بهتر بودن و ساختن ایران عزیز را در همگان زنده می کند. سناریوی برنامه، کاملا فکر شده و همه اتفاقات در آن طراحی شده است و ساختار مستندگونه کار حتی برای خود ما هم اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی را در طول تولید رقم می زند. حتی کسانی که فصل اول برنامه را مشاهده کردند متوجه شدند در برخی از قسمت‌های حساسیت برانگیز نظیر اعتیاد و قسمتی که شخصیت‌های ما نگران اظهارنظر یکی از کودکان درباره شغل آینده‌اش شدند به هیچ عنوان خودمان وارد عمل نشدیم و از کارشناسان برای حل مشکل کمک گرفتیم. بنابراین همانطور که تاکید کردم ما با این برنامه‌ به دنبال گسترش ایده های سازندگی، توسعه پایدار و تغییر محسوس با استفاده از ظرفیت رسانه‌ هستیم و قرار نیست تغییری در ماموریت‌های ما حتی در صورت تداوم «بریم بسازیم» در چندین فصل ایجاد شود.

احمد شفیعی تهیه کننده بریم بسازیم

در فضای رسانه‌ای چندین بار از طرف شما و کارگردانان برنامه در خصوص پخش نامنظم برنامه از شبکه سه اعتراض شد؛ آیا واقعا دلیل پخش نامنظم، کنداکتور شلوغ شبکه بود یا به خاطر برخی اعتراضات، پخش برنامه با وقفه مواجه شد؟

تشریح این اتفاقات شاید یک مقدار سخت باشد، ما از یک طرف بسیج صدا و سیما و سازمان اوج را به عنوان سرمایه‌گذار داشتیم که خیالمان را بابت گرفتن آنتن مناسب نوروزی راحت کرده بود و انصافا هم با همین رایزنی ها شبکه سه ساعت خوبی (۲۱) به پخش «بریم بسازیم» اختصاص داده بود اما از طرف دیگر وقفه‌های متوالی در پخش برنامه‌، این شائبه را ایجاد کرد که عده ای با پخش چنین برنامه‌ای مخالف هستند. البته چند مورد اعتراض در خصوص موضوعات مختلف در فضای مجازی وجود داشت که عمده این اعتراضات، جهت دار و هدفمند بود و هیچ استدلال و منطق خاصی پشت آن وجود نداشت. مثلا در نقدی عنوان شده بود که نگاه برنامه، نگاه شهری- روستایی است و اصلا چرا چهار شخصیت شهری رفته‌اند روستای خاوه و چهره این روستا را محروم نشان داده‌اند و یا چرا برای این روستا زمین فوتبال ساحلی ساخته‌‌اید! اما متاسفانه همین نقدهای سطحی و غیر مستدل مقداری در ذهنیت مدیران شبکه سه تاثیر منفی گذاشت که تمایلی به باز شدن بیشتر بحث ندارم. اما در نقطه مقابل، تکرار پخش «بریم بسازیم» در شبکه مستند بدون هیچ وقفه‌ای انجام شد و مدیران شبکه مستند آنقدر از ایده برنامه استقبال کرد‌ه‌اند که پیشنهاد تداوم پخش فصل‌های بعدی «بریم بسازیم» را در این شبکه داده‌اند.

این موارد به معنی عاری از اشکال بودن «بریم بسازیم» نیست و ما هم قصد توجیه کاستی ها را نداریم اما واقعا اگر نقد اصولی به کار وارد می‌شد بیشتر به ما کمک می‌کرد کما اینکه در نظرسنجی که از مخاطبان در حال انجام است نکات ارزشمند و دقیقی را به ما منتقل کرده‌اند که حتما در فصل‌های بعدی مورد توجه قرار خواهیم داد.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به صفحات بریم بسازیم در فضای مجازی بپیوندید:

نظرات کاربران
اکرم
13 اردیبهشت 1399

سلام
ممکنه بفرمایید سری جدید چند وقت دیگه میاد ؟؟
ممنونم

احمد باقری بیرمی
12 تیر 1399

سلام خدا قوت …من در شبکه مستند برنامه رو دنبال میکردم و برای من جوان 25 ساله روحیه خلاقیت و کارگروهی در من زنده شد و از دیدن برنامه لذت میبردم و ماجراجویی های نسبتا خوبی روایت میشد…امیدوارم با قدرت ادامه بدین و فصل های بعدی رو هم ببینیم…

محمد سرلک
22 اسفند 1399

سلام و عرض ادب
استاد عزیز به شما و همکاران محترم و زحمتکش تان درود میفرستم. در حال تماشای بریم بسازیم امروز فعلا شش قسمت رو تماشا کردم. تشکر ما درود به شما و خانواده های محترمتان که کار زیبایی که شروع کردید جذابیت خاصی برایم داشت. لذت بردن از این جهت که هم دل ها رو شاد میکنید هم کار زیبای شما امیدوارم از جانب خداوند هم جایزه داشته باشد.
فقط پیشنهاد دارم که شاید به فکر خودتان هم رسیده باشد. اول اینکه اجازه ندهید اگر حاشیه ای پیش آوردند انگیزه کار به این زیبایی کمرنگ شود. دوم اینکه میتوان از این نوع تفکر بهره مند از درآمد های دیگری شوید. که بتواند پوشش هزینه های شما باشد یا انشالله سطح آن به در آمد روستاهایی که زحمت میکشید و اهدافی دنبال میکنید کشیده شود. دست همه گروهتان را میبوسم. لذت بردم و اگر کاری در توانم باشد در خدمتگزاری حاضرم.

شیرنسا اسفندیاری غریبوند
08 اردیبهشت 1401

دستون درد نکنه با این کارهای خوبتون و لی اگر میخواهی ثواب کنید من هم یه کارگر ساده روز مزده و سن بالا هستم که به علت بیماری های دیسک کمر و آتروز گردن توان کارکردن نداشتم چند سال قول به دخترم دادم گوشی براش بگیرم نتوستم بخدا قسم دیگه خجالت می کشم از بس قول دروغ از مجبوری بهش دادم تورو خدا این ثواب هم بکنید به گوشی برام دخترم بخرم ممنون

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر خود را ثبت کنید

مطالب مرتبط

روستا یا منطقه خود را ثبت کنید تا کاروان «بریم بسازیم» در منطقه ی شما حاضر باشند.